فریدا کالو به عنوان سمبل مُد

فریدا کالو Frida Kahlo یکی از هنرمندان زن تاثیرگذار در قرن بیستم است که زندگی پرفراز و نشیبی داشت. او ابتدا تنها به عنوان همسر دیه گو ریورا نقاش انقلابی دیوارنگاره‌های مکزیکی شناخته می‌شد اما پس از مدتی کارهای او به عنوان یک سبک خاص و ماندگار مورد بررسی قرار گرفت و فریدا کالو به یکی از چهره‌های ماندگار دنیای هنر تبدیل شد. در کنار هنر خلاقانه و بی‌بدیل فریدا کالو، چهره، ظاهر و سبک او در لباس پوشیدن هم شهرت خاصی پیدا کرد و همین اتفاق باعث شد تا فریدا کالو به عنوان یک سمبل خاص در دنیای مُد مطرح شود. در این مقاله اختصاصی از مجله Shimartstudio به بررسی پوشش فریدا کالو هنرمند مکزیکی و سبک ماندگار او در دنیای مُد میپردازیم .

عوامل متعددی در تبدیل شدن فریدا به یک آیکن مُد نقش داشتند. یکی از این عوامل سبک مکزیکی شاخص وی در لباس پوشیدن است که تماما از عناصر سنتی مکزیک گرفته شده است. تقریبا در تمام تصاویری که از فریدا به جای مانده است و در بیشتر نقاشی‌های او، فریدا با لباس‌ها، آرایش و مدل موی سنتی مکزیک دیده می‌شود و ابروهای پیوسته و فرق وسط او بیش از هر چیزی به چشم می‌آید. لباس‌های گلدار و چین‌دار و گلدوزی شده با جواهرات سنتی و رنگارنگ همیشه یادآور فریدا کالو هستند و به عنوان نشانه‌های او شناخته می‌شوند. فریدا کالو بارها منبع الهام طراحان مختلف در دنیای مُد بوده است از جمله “رولند موره” طراح لباس فرانسوی که مجموعه بهار و تابستان سال ۲۰۱۸ خود را به این هنرمند تقدیم کرده بود. بیانسه خواننده معروف آمریکایی در روز هالووین سال ۲۰۱۷ مانند فریدا لباس پوشید و حتی نرم افزار اسنپ چت هم فیلتری دارد که با اعمال آن شما می‌توانید به فریدا کالو تبدیل شوید! همه این موارد حاکی از آن است که این هنرمند چیزی بیش از شهرت یک هنرمند معمولی را دارد و به عنوان یک نماد و سبک خاص شناخته می‌شود.

اگرچه لباس‌های زنانه فریدا نقش مهمی در شکل دادن به هویت و شخصیت وی داشتند اما فریدا یک جنبه مردانه هم در شخصیت خود داشت به طور مثال او چند بار خود را در لباس‌های مردانه مثل کت و شلوار هم ترسیم کرد که نشان از هویت دوگانه او داشت. فریدا از هواداران انقلاب مکزیک بود و به فرهنگ و هویت مکزیکی خود افتخار می‌کرد، به همین دلیل است که ما همیشه او را در لباس‌های گلدوزی شده موسوم به تهوانا Tehuana که لباس سنتی زنان جنوب مکزیک است مشاهده می‌کنیم. جالب است بدانید این سبک گلدوزی دقیقا همان سبکی است که امروزه در دنیای مُد پرطرفدار شده است و در صفحات اینستاگرام ستارگان مد و فشن مشاهده می‌شود.

اگرچه فریدا لباس‌های سنتی می‌پوشید اما همیشه سعی می‌کرد یک زن قدرتمند را به تصویر بکشد. او به لباس‌هایش به عنوان آثار هنری نگاه می‌کرد و در مورد رنگ‌ها و طرح‌ها کاملا جسور و شجاع بود. این جسارت و شجاعت در انتخاب رنگ و طرح لباس می‌تواند برای هر زن مدرنی یک الگو باشد و این مساله را ثابت کند که سبک زنانه  به معنای موضع ضعف نیست و برای قوی‌تر دیده شدن لازم نیست حتما شبیه به مردان لباس بپوشید.

خوشبختانه لباس هایی که فریدا در دوران زندگی خود مورد استفاده قرار می داد استایلی امروزی دارند و با در نظرگرفتن ترندهای جدید می توانند مُد روز تلقی شوند. همان طور که می دانید در حال حاضر لباس های رنگارنگ، گلدوزی، طرحهای رنگی و لباس های چین دار و چیزهایی از این دست به روز هستند .

محقق : شیما بهروش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.